SWISS SNOW ALGAE ESSENCE


Highly concentrated ingredients and natural extracts to ensure the most advanced, results.
Oriented formulas that respond to skin`s specific conditions and needs.
Përshkrimi

FRESKI – HIDRATIM – RIGJENERIM

3.7 OZ / 110ml / Prodhuar në Zvicër 


LLOJI I LËKURËS: të gjitha llojet e lëkurës
TEKSTURA: essence hidratuese e butë – perthithje e shpejtë
PËR LËKURA QË KANË: thatësi, lëkurë e lodhur, lëkurë e pajetë
SHUMË E MIRË PËR: infuzion ditor të lëndëve ushqyese thelbësore
APLIKIMI: aplikoni ditën dhe natën pas pastrimit
E RËNDESISHME: hapi i pare për maksimizimin e përformances së produkteve të tjera


PËRFITIMET KRYESORE:

  • Përmirëson qëndrueshmërinë e lëkurës
  • I jep energji lëkurës tuaj
  • Jep hidratim të vazhdueshem
  • Rrit zhdërvjelltësinë e lëkurës
  • Përmirëson funksionin natyror të barrierës së lëkurës
  • Rrit depërtimin e të gjitha trajtimeve të tjera
  • Trajton “stresin urban” dhe zvogëlon shenjat e lodhjes
  • Minimizon shenjat qelizore të stresit dhe mungesës së gjumit

Koncentrat i pastër nga Ujrat e Akullnajave të Zvicrës
Ndihmon lëkurën tuaj të arrijë pamje ultra të butë dhe rinore

Një infusion i përqëndruar i lëndëve ushqyese energjike të vendosura në një formulë ultra të sofistikuar – nxit lëkurën për të rritur efektet e të gjitha produkteve të tjera, duke mbajtur nivelet e lagështisë së lëkurës të larta ndërsa adreson shenjat e lodhjes së lëkurës


PAS PASTRIMIT: Ky produkt është trajtimi i parë në ritualin tuaj të kujdesit për lëkurën, ai ka përbërës të përqendruar dhe përgatit lëkurën tuaj për përdorimin e të gjitha produktet e tjera. Rezultati është lëkurë e hidratuar, me shkëlqim dhe pamje më të re


ANTI-PLAKJE: Përqendrim i pastër i Swiss Glacier Water, Swiss Snow Algae, Red Seaweed Extract, Hyaluronic Acid, Alpine Rose Stem cells dhe plant extracts – janë thelbësore për shëndetin e lëkurës dhe shkëlqimin rinor


ZBUT LEHTËSISHT: Acid laktik, ndihmon në rritjen e qarkullimit të qelizave dhe përmirësimin e strukturës së lëkurës


PLUMPING HYDRATION: Rrit menjëherë përmbajtjen natyrale te lagështisë së lëkurës me Red Algae Seaweed Extract dhe Acidin Hialuronik, zbut dhe redukton linjat e imëta dhe rrudhat


MAKSIMIZON PËRFORMANCEN E GJITHA PRODUKTEVE TJERA: lëkura ndjehet shumë e gatshme për të marrë të gjitha trajtimet dhe produktet e tjera në një nivel më të thellë.

Për një shkëlqim natyral:
– aplikoni në mëngjes dhe natë pas pastrimit – për lëkurë me shkëlqim

Ingredients

Ingredients-Formulated without: Parabens, Sulfates, Phthalates


INCI: AQUA (SWISS GLACIER WATER), PROPANEDIOL, BUTYLENE GLYCOL, GLYCERIN, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, XANTHAN GUM, CHONDRUS CRISPUS (CARRAGEENAN – RED SEAWEED EXTRACT), BENZOPHENONE-4, PHENOXYETHANOL, GLYCERYL POLYACRYLATE (VEGETALLY -DERIVED GLYCERIN), PENTADECALACTONE, TETRASODIUM GLUTAMATE DIACETATE ( PLANT BASED PRESERVATIVE), GLUCOSE, TOCOPHERYL ACETATE (VITAMIN E), SODIUM HYALURONATE (HYALURONIC ACID), RETINYL PALMITATE (VITAMIN A), SODIUM HYDROXIDE, BIOSACCHARIDE GUM-1, COENOCHLORIS SIGNIENIS EXTRACT (SWISS SNOW ALGAE), MALTODEXTRIN, LECITHIN, RHODODENDRON FERRUGINEUM LEAF CELL CULTURE EXTRACT (ALPINE ROSE STEM CELLS), ISOMALT, LACTIC ACID, RUSCUS ACULEATUS ROOT EXTRACT (BUTCHER`S BROOM EXTRACT), MIMOSA TENUIFLORA BARK EXTRACT, TOCOPHEROL, CI 42090.

Customer Reviews

Based on 2 reviews
100%
(2)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
C
Customer
Essence which you should try

The best essence which I've ever tried. This is my daily routine - morning & evening. It makes my skin so soft. I really adore this product. Highly recommended! This is not my first bottle and I'll order it again and again:-)

T
Tina
the best essence I ever had!!

I will never change this essence. It's my all time favourite I always use this in my daily and nightly routine. The scent of it is also so good. I would recommend it to everbody. Try it girls!!!

Customer Reviews

I've tried countless skincare products over the years, but Age-Stop Switzerland's products have truly transformed my skin. The cleanser leaves my face feeling refreshed, and the face cream is like a luxurious treat for my skin every day. The eye cream has worked wonders on my dark circles too. I'm so glad I discovered these products – they've become an essential part of my skincare routine."

Geneva, Switzerland

"As someone who's always been skeptical of skincare claims, Age-Stop Switzerland's products blew me away. The masks are a spa-like experience at home, and the creams feel incredibly indulgent. My skin's texture and tone have noticeably improved since I started using these products. It's hard to believe I'm not using professional spa treatments. Thank you for bringing this level of luxury to my daily routine!"

Zurich, Switzerland

"I've struggled with sensitive skin for years, but Age-Stop Switzerland's skincare line has been a game-changer. The cleanser is gentle yet effective, and the face cream doesn't irritate my skin at all. These products feel like they've been tailored just for me. Finally, I've found skincare that pampers and cares for my skin in the best possible way."

Lucerne, Switzerland

"As a guy who's never been into skincare, I was hesitant to try Age-Stop Switzerland's products. But after using the skincare products at the recommendation of my wife, I'm a convert. The results are undeniable – my skin feels hydrated, and even my colleagues noticed the difference. I appreciate the simplicity of the routine and the noticeable effects. This is the kind of self-care every man should indulge in."

Bern, Switzerland

Customer Reviews

Based on 2 reviews
100%
(2)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
C
Customer
Essence which you should try

The best essence which I've ever tried. This is my daily routine - morning & evening. It makes my skin so soft. I really adore this product. Highly recommended! This is not my first bottle and I'll order it again and again:-)

T
Tina
the best essence I ever had!!

I will never change this essence. It's my all time favourite I always use this in my daily and nightly routine. The scent of it is also so good. I would recommend it to everbody. Try it girls!!!